Menu

W Środę Popielcową, kiedy nasze myśli w sposób naturalny koncentrują się na przemijalności i kruchości ludzkiego życia, Dolny Śląsk, z inicjatywy ks. abpa Józefa Kupnego, rozpoczął szlachetną inicjatywę zbiórki środków na pomoc dla jednego ze szpitali z Aleppo, szpitala św. Louisa. Do tej pory udało nam się zebrać 1 100 000 złotych. Inicjatywa Księdza Arcybiskupa, wsparta przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, zjednoczyła do tego szlachetnego dzieła wszystkie Kościoły, przedstawicieli wszystkich partii politycznych, administrację samorządową, rządową, Straż, Policję i wiele innych instytucji działających na terenie Dolnego Śląska.


Syria to kraj od wielu lat pogrążony w wojnie. Statystyki organizacji międzynarodowych są porażające: 7,2 miliona uchodźców wewnętrznych, około 400 tysięcy ofiar śmiertelnych, podobna liczba osób zmarła z powodu braku dostępu do koniecznych leków, zniszczone szpitale, szkoły, brak żywności, prądu i innych koniecznych środków do życia. Takie zbiórki jak ta przeprowadzona na Dolnym Śląsku pomagają nam choć trochę ulżyć losowi mieszkańców Syrii. Mamy świadomość, że nie jesteśmy w stanie zlikwidować wszelkiego zła tego świata, ale każde wyleczone dziecko, każdy uśmiech rodzica, który otrzymał pomoc, sprawia, że ten świat jest choć odrobinę lepszy i to była główna idea, która przyświecała naszej akcji „Dolny Śląsk dla Aleppo”. Najczęściej powtarzaną prośbą kierowaną do mnie podczas pobytu w Syrii były słowa: „Dziękujemy Polakom, że o nas nie zapominają. Prosimy Was, nie znudźcie się tą pomocą, chociaż trwa ona tyle lat”. To dzięki takiej pomocy, jaką przekazał Dolny Śląsk, wielu mieszkańców Aleppo i innych miast pozostało w swojej ojczyźnie. Co więcej, niektórzy nawet wracają zza granicy. Przykład Dolnego Śląska znajduje już naśladowców w Polsce, gdyż Lubelszczyzna rozpoczęła podobną zbiórkę, tym razem mającą na celu odbudowę mieszkań. Jak widzimy, dobro potrafi być zaraźliwe.


Pragnę wyrazić moje najgłębsze wyrazy wdzięczności Księdzu Arcybiskupowi i Biskupom Metropolii Wrocławskiej, zarówno katolickim jak i przedstawicielom Kościołów prawosławnego i protestanckiego. Za trud przeprowadzenia zbiórek w parafiach gorąco dziękuję czcigodnym Księżom Proboszczom i wszystkim, którzy się do nich przyczynili.Akcja ta nie znalazłaby się z tak szerokim odzewem, gdyby nie wsparcie medialne. Szczególne słowa wdzięczności kieruję na ręce dyrektora Radia Rodzina – księdza dra Cezarego Chwilczyńskiego i wszystkich jego współpracowników. Dziękuję również innym mediom za podjęcie tego tak ważnego tematu. Jest to pomoc, która daje nadzieję. Za wszelkie Dobro, które stało się możliwe dzięki wsparciu władz kościelnych, rządowych i samorządowych Dolnego Śląska, w imieniu mieszkańców Aleppo składam serdeczne „Bóg zapłać”.


Ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Cisło
Dyrektor Sekcji Polskiej PKWP

Przeczytaj o głównych założeniach projektu inicjatywy obywatelskiej „Stop aborcji"

Aktualności

Galeria

Pozostałe

Wielki Tydzień

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. eadsum.org