Menu

Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Dni w diecezjach

W tygodniu poprzedzającym wydarzenia centralne ŚDM Kraków 2016 na terenie całej Polski odbędą się Dni w Diecezjach. Od 20. do 25. lipca będzie gościć w 43 polskich diecezjach ok. 300 tys. młodych z całego świata. Zarówno dla nich, jak i dla gospodarzy ma to być okazja do dzielenia się wiarą. I szansa dla młodych, by odnaleźli swoje miejsce w Kościele. Już teraz, w trakcie przygotowań do ŚDM widać w Kościele w Polsce ożywienie pastoralne. W ocenie ks. Grzegorza Suchodolskiego – sekretarza generalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM, polskie diecezje są dobrze przygotowane do przyjęcia pielgrzymów.

W zamyśle organizatorów Dni w Diecezjach mają służyć poznawaniu historii, kultury oraz codziennego życia wspólnoty Kościoła lokalnego. Oprócz modlitwy jest wtedy czas na wspólne wycieczki, zabawy, ale też zaangażowanie w społeczne projekty przygotowane przez organizatorów.

Dla zagranicznej młodzieży, która w tym czasie odwiedzi swoich rówieśników, jest to też okazja do wzajemnego poznawania się i zawierania przyjaźni. Młodzi poszukują relacji z Bogiem, ale też z rówieśnikami z całego świata – podkreślają organizatorzy. Dla wielu opiekunów grup i młodych pielgrzymów przyjazd do Polski na ŚDM to nie tylko udział w święcie wiary, jakim będą wydarzenia centralne w Krakowie, lecz także pobyt na Dniach w Diecezjach, które traktują jako część bardziej rekolekcyjną. Obie części to jednak dla nich jedna całość.

Większość młodych przyjedzie do Polski na własny koszt. Wielu, zwłaszcza ci, którzy przyjadą z innych kontynentów, planuje przy okazji ŚDM wybrać się w dłuższą pielgrzymkę po Europie. Chcą m.in. odwiedzić po drodze polskie sanktuaria, np. Jasną Górę, albo w ogóle różne sanktuaria Europy. Wielu pragnie zobaczyć Rzym i inne ważne dla Kościoła miejsca. Dla młodych z innych kontynentów Dni w Diecezjach będą więc nie tylko wprowadzeniem w ŚDM, lecz także w doświadczenie Kościoła w Polsce – podkreśla Dorota ABDELMOULA z krajowego komitetu Światowych Dni Młodzieży.

Betania, Jordan, a może Kana?

Tym, co łączy młodych katolików z różnych krajów, jest wiara, dlatego każda z polskich diecezji przybrała – na czas przygotowań do ŚDM – nazwę biblijną. Dla pielgrzymów z zagranicy będzie to wskazówka, czego mogą się spodziewać w danym miejscu i wspólnocie. Nazwy te nawiązują bowiem zarówno do historii, postaci, jak i ważnych miejsc lokalnego Kościoła. I tak np. archidiecezja wrocławska to Galilea. Młodych wrocławian zainspirowało to, że była ona miejscem powoływania uczniów, codziennej pracy, ale też miejscem spotkania ze Zmartwychwstałym. Z kolei archidiecezja warszawska to Moria (wzgórze, na którym wznosiła się świątynia jerozolimska), częstochowska – Kana (nawiązanie do Maryi i jasnogórskiego sanktuarium), a gnieźnieńska – Jordan. Z kolei cała Polska została nazwana Polem Miłosierdzia – Campus Misericordiae.

Młodzież z zagranicy będzie mogła sama wybrać diecezję, w której spędzi Dni. System rejestracji pielgrzymów ruszy 05. lipca. Jako pierwszy do udziału w ŚDM zarejestruje się papież Franciszek w Watykanie.

Grupy z zagranicy będą się rejestrować, wybierając preferowaną diecezję. Następnie opiekunowie tych grup zostaną poproszeni o kontakt z wybranymi diecezjami, w których uzyskają informacje, czy są jeszcze wolne miejsca, bo choć nie ruszyła oficjalna rejestracja, to kontakty pomiędzy młodymi z zagranicy a diecezjalnymi centrami przygotowań są bardzo ożywione.

– Część polskich diecezji jest już przepełniona, co jest dla nas wielkim zaskoczeniem. Mamy też sygnały, że niektóre chcą zwiększać pule miejsc oferowanych pielgrzymom zagranicznym. Dla nikogo miejsca nie zabraknie – zapewnił ks. SUCHODOLSKI. Wiadomo już, że opłata za Dni w Diecezjach dla pielgrzymów z zagranicy wynosić będzie 30 euro od osoby.

Co w programie?

Choć koordynacją Dni w Diecezjach zajmują się Diecezjalne Centra ŚDM oraz Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, to plan, według którego będą przebiegać spotkania, a także ich charakter są odmienne w każdej diecezji i w dużym stopniu zależą od jej specyfiki.

Niemniej ramowy program poszczególnych Dni w Diecezjach jest wspólny dla wszystkich. 20. lipca to dzień przyjazdu grup, zakwaterowania u rodzin i powitania w parafii podczas zorganizowanej uroczystości, która będzie okazją do zaprezentowania goszczonych grup i ich opiekunów w parafii. Mogą to być np. koncert, przedstawienie, grill lub piknik zakończone wspólną modlitwą.

Kolejne dni to np. dzień kultury i historii, dzień pielgrzymowania i miłosierdzia realizowany m.in. przy współpracy z Caritas. Z kolei niedziela 24. lipca będzie dniem w parafiach i rodzinach. Poniedziałek 25. lipca to już wyjazd do Krakowa.

Każda diecezja szczegółowy program przygotowuje samodzielnie, w zależności od tego, jaki ma pomysł i możliwości, ale też uwzględnia sugestie grup z zagranicy, które już teraz kontaktują się, chcąc współtworzyć program Dni w Diecezjach.

W archidiecezji warszawskiej za sprawą koordynatora ks. Tomasza ZAPERTEGO powstała zwięzła instrukcja przeznaczona dla parafii, ale zainteresowały się nią również inne diecezje – i zaadaptowały do swoich realiów. Goście z zagranicy odwiedzą m.in. miejsca związane z życiem świętych Warszawy – np. sanktuarium św. Andrzeja BOBOLI, sanktuarium bł. ks. Jerzego POPIEŁUSZKO czy Niepokalanów. Poznają historię Warszawy, zwiedzą m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Zamek Królewski. Planowane jest też ogólnodiecezjalne spotkanie młodzieży przy Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie przewidziano koncert pt. Warszawskie Uwielbienie oraz uroczystą Mszę św. Posłania pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Młodzież będzie się też modlić o pokój na świecie.

Położona niedaleko Krakowa diecezja tarnowska jest gotowa przyjąć nawet 15 tys. młodych z całego świata. Za-powiedziała się już młodzież z Chile, Francji, Włoch, Niemiec, Norwegii i Słowacji. Największym z planowanych wydarzeń będzie dzień wspólnoty przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu. Młodzi będą mieli także okazję wybrać się na wycieczkę w góry, na co liczą szczególnie Francuzi.

Maksymalnie 15 tys. osób chce ugościć archidiecezja białostocka. Młodzież zainteresowana jest miejscami związanymi z Miłosierdziem Bożym, dlatego w Białymstoku odwiedzi poświęcone mu sanktuarium, gdzie spoczywa bł. ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. s. Faustyny. Goście będą mieli także okazję odwiedzić sanktuarium w Sokółce – miejsce cudu eucharystycznego.

Około 10 tys. młodych, w tym także z Nowej Kaledonii, Panamy i Kolumbii, przybędzie na Dni w Diecezjach do Wrocławia. Jednak to młodzi Francuzi, których przyjedzie ok. 3,6 tys., będą najliczniejszą grupą. Liczna ma być także reprezentacja niemieckiej diecezji Köln, która liczyć będzie 1,5 tys. osób. Młodzież zwiedzi miasto, włączy się w dzieła miłosierdzia, ale zaplanowano dla niej także multimedialny pokaz fontann.

Kilkanaście grup wybiera się do diecezji bydgoskiej. Są wśród nich młodzi z Meksyku, Kolumbii, Brazylii, Belize, Hiszpanii, Francji, Włoch i Kazachstanu. 20. lipca władze Bydgoszczy przekażą ich przedstawicielom symboliczne klucze do miasta. W sobotę 23. lipca na stadionie Zawiszy Bydgoszcz młodzi z diecezji i ich goście mają modlić się podczas Mszy św.

Również tak odległe od Krakowa diecezje jak koszalińsko-kołobrzeska szykują się do przyjęcia grup z zagranicy. Planują wraz z nimi m.in. ewangelizację na nadmorskich plażach.

Dorota ABDELMOULA z krajowego komitetu ŚDM zwraca uwagę, iż Dni w Diecezjach to wielkie wyzwanie, tym bardziej że Kościół w Polsce wciąż jest postrzegany za granicą jako wspólnota żywej wiary. – Młodzi w diecezjach bardzo się tym przejmują i poprzez swoje przygotowania duchowe chcą jak najlepiej dzielić się wiarą z pielgrzymami, którzy do nich przyjadą. Ilu młodych, tyle pomysłów jak włączyć się w ŚDM, a zarazem szansa, żeby odkryli swoje miejsce w Kościele. Dni w Diecezjach będą owocem tego ożywienia pastoralnego, które w tej chwili dzieje się w Kościele w Polsce.

Anna WOJTAS / Warszaw

Dni w diecezjach

Przed ŚDM 2016:

Dni w diecezjach

Ponad 360 tys. młodych z zagranicy przybędzie na całość Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – szacują organizatorzy. Najwięcej ma być Włochów – ok. 120 tys., Francuzów – ok. 60 tys., Hiszpanów i Portugalczyków – 40 tys., oraz mieszkańców Europy Wschodniej – ok. 35 tys. Do tego należy doliczyć tych młodych, którzy zgłoszą się w ostatniej chwili, bez wcześniejszej rejestracji. W sumie szacuje się, że w krakowskich ŚDM weźmie udział od 2 do 2,5 mln osób z całego świata. Ponadto przy organizacji będzie pomagało ok. 3 tys. wolontariuszy.

Zainteresowanie uczestnictwem w ŚDM jest bardzo duże, większe niż się spodziewano i dotyczy krajów tak dalekich, jak np. Republika Środkowoafrykańska, z której chce przyjechać 70 osób. Także z Wysp Wielkanocnych na ŚDM wybiera się 12 młodych pielgrzymów. Swój liczny udział deklarują młodzi z Japonii, Wietnamu, Korei Południowej, z której pragnie przyjechać ponad 2 tys. osób. Z kolei nasi południowi sąsiedzi zapowiadają, że do Polski przyjedzie „cała młoda, katolicka Słowacja i Czechy”. O zainteresowaniu krakowskim ŚDM świadczy także tłumaczenie na różne języki ich hymnu. Powstała m.in. jego arabska, libańska, jordańska, łotewska, japońska i ukraińska wersja.

Większość duszpasterstw młodzieży przy episkopatach w centrum swej działalności postawiło ŚDM w Krakowie. Do duchowych przygotowań włączono też programy informujące o Polsce, naszym Kościele, świętych, i to nie tylko Janie Pawle II czy Faustynie. W przygotowania bardzo aktywnie włączyli się polscy księża i misjonarze pracujący za granicą. Ponadto polskie diecezje kontaktują się już z grupami, które mają u siebie gościć. Przykładem diecezja siedlecka, która niedawno zebrała 400 tys. zł na rzecz młodych z Boliwii i Czadu, których przyjmie. Ważne też jest, aby jak największą liczbę pielgrzymów przyjęły rodziny. Obok samych wydarzeń, spotkań z udziałem papieża, bycie w rodzinach jest dla uczestników ŚDM niezwykle ważnym doświadczeniem.

Po deklaracjach, jakie składają przedstawiciele episkopatów z całego świata, organizatorzy szacują, że z Włoch przyjedzie ok. 120 tys. osób, z Hiszpanii i Portugalii – ok. 40 tys., Niemiec – 25 tys., Francji – 60 tys., Wielkiej Brytanii i Irlandii – 6 tys., krajów Beneluksu – 4 tys., krajów Europy Wschodniej i Azji (Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii i Kazachstanu) – ok. 35 tys., Europy Północnej (Finlandia, Szwecja, Norwegia) – ok. 4 tys., Ameryki Południowej (Argentyna, Brazylia i inne) – 15 tys., Ameryki Północnej – 35 tys., Azji – 5 tys., Afryki – 5 tys. oraz Australii i Oceanii – 3,5 tys.

Bardzo wielu młodych pragnie przyjechać na ŚDM z Europy Wschodniej. Deklaracje napływają nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu czy Rosji, lecz także np. z Armenii, skąd chce przybyć ok. 500 osób, oraz z Uzbekistanu. Problemem jednak jest tu nie tyle geograficzne oddalenie, co finanse.

Bilet dla Brata

Dlatego właśnie zainicjowano akcję „Bilet dla brata”, której celem jest dofinansowanie uczestnictwa pielgrzymów i wolontariuszy z 13 krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia. Pomoc jest skierowana do grup młodzieży (parafie, wspólnoty, szkoły itp.), które rozpoczną przygotowania – duchowe i logistyczne – do udziału w ŚDM i będą potrzebowały wsparcia finansowego. Ponadto organizatorzy proponują „adopcję grup”. Jest ona skierowana do mniejszych diecezji i polega na tym, aby bezpośrednio się kontaktować i zapraszać konkretne grupy z krajów Europy Wschodniej. W inicjatywę zaangażowały się m.in. diecezje radomska, kielecka i katowicka.

Rejestracja

W lipcu br. rusza oficjalny system rejestracji uczestników ŚDM. Doświadczenia poprzednich ŚDM są takie, że zazwyczaj rejestruje się 30/40 proc. pielgrzymów. Organizatorzy dążą do tego, by ten procent zwiększyć. Wiedza na temat liczby pielgrzymów pomaga bowiem bardzo w organizacji wydarzenia – tak finansowej, jak i logistycznej. Ważne jest także, by jak najwięcej zarejestrowało się młodych ludzi z Polski, których wkład w organizację ŚDM jest już bardzo widoczny. Przypomnijmy, że w 2016 r. Polacy będą obchodzić 1050. rocznicę chrztu i organizatorzy chcą, aby fakt ten także znacząco wybrzmiał podczas ŚDM. Na liczbę polskich uczestników będzie miał też wpływ program wizyty papieża w naszym kraju. Jeśli będzie on mocno okrojony – liczba Polaków na wydarzeniach ŚDM wzrośnie.
Szacuje się, że w Dniach w Diecezjach (20-25 lipca 2016 r.) będzie uczestniczyło ok. 300 tys. pielgrzymów z zagranicy. Później w dniach 25-26 lipca zaczną oni przyjeżdżać do Krakowa. Organizatorzy spodziewają się, że autokarami i mikrobusami przyjedzie ok. 15 tys., pociągami specjalnymi od 70 do 100 tys., samolotami czarterowymi na lotniska w Balicach, Pyrzowicach i we Wrocławiu ok. 60-100 tys., a samochodami prywatnymi – ok. 25 tys. osób.

Wizy dla pielgrzymów

Dla organizatorów dużym wyzwaniem jest kwestia pielgrzymów, którzy potrzebują wiz wjazdowych do Polski. Dotyczy to ok. 35 tys. osób z Europy Wschodniej i byłych republik sowieckich, ok. 5 tys. Afrykańczyków i ok. 5 tys. osób z Azji. I tak w ramach prac rządowo-kościelnego zespołu ds. wizyty papieskiej oraz ŚDM uzyskane zostało zwolnienie zarejestrowanych uczestników z opłat wizowych. Chodzi także o to, by chętni mieli możliwość złożenia wniosku wizowego na 3 miesiące przed planowaną datą wyjazdu.

Jednak największym wyzwaniem jest załatwienie formalności wizowych dla ludzi z tych krajów, w których Polska nie ma placówek konsularnych. Na przykład dla większości Afrykańczyków jest to często bariera nie do pokonania, gdyż podróż do najbliższego kraju z polską placówką konsularną i uzyskanie wizy Schengen przekracza absolutnie ich możliwości finansowe. Koszt podróży może być nawet wyższy od kosztów pobytu na ŚDM. Przykładowo dla mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej najbliższy polski konsulat znajduje się w Tunisie. Ponadto ważne będzie powołanie koordynatorów ds. wiz przy konferencjach episkopatów, którzy współpracowaliby z palcówkami konsularnymi w swoich krajach, oraz stworzenie możliwości składania przez koordynatorów zbiorowych wniosków wizowych.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i podległe mu placówki dyplomatyczne i konsularne deklarują wszelką pomoc w kwestiach wizowych i angażują się w promocję uczestnictwa w ŚDM (rejestracja), a także Instytuty Polskie w promocję ŚDM jako element kampanii wizerunkowej oraz współpracę przy pozyskiwaniu ambasadorów ŚDM na świecie.

Organizatorzy wskazują też na wagę współpracy z ośrodkami i mediami polonijnymi, czołowymi zagranicznymi mediami publicznymi i katolickimi w celu dotarcia do odbiorców z informacjami uruchomieniu procesu rejestracji uczestników ŚDM.

W organizacji ŚDM będzie pomagało ok. 3 tys. wolontariuszy. Najwięcej z Europy (przede wszystkim: Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy) oraz Ameryki Łacińskiej (przede wszystkim Brazylia). Wolontariusz musi być pełnoletni oraz znać przynajmniej jeden z oficjalnych języków ŚDM. W ramach „pakietu wolontariusza” będzie miał zagwarantowane: zakwaterowanie na terenie Krakowa, wyżywienie oraz ubezpieczenie. Rejestracja wolontariuszy rozpocznie się w lipcu br.

Krzysztof TOMASIK / Warszawa – KAI => 2015-05-27 11:51

Intensywne przygotowania w całym kraju

 

Intensywne przygotowania w całym kraju

Szkolenia wolontariuszy, scenariusze przyjęcia pielgrzymów w parafiach, projekty ewangelizacyjne, a nade wszystko nadzieja na duchowe przeżycie spotkania z papieżem Franciszkiem, ale i promocję Polski i Małopolski – w całej Polsce trwają intensywne przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Za organizację wszystkich ŚDM odpowiada z ramienia Stolicy Apostolskiej Papieska Rada ds. Świeckich, a szczególnie jej Sekcja Młodych.

Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbędą się od 26. do 31. lipca w Krakowie i na CAMPUS MISERICORDIAE pod Wieliczką. Poprzedzą je Dni w Diecezjach (20.-25. lipca) wypełnione spotkaniami ewangelizacyjnymi i poznawaniem kultury regionów, do których przyjadą pielgrzymi z zagranicy goszczeni przez polskich rówieśników.

Za przygotowania do ŚDM, w wymiarze organizacyjno-logistycznym i duchowym, odpowiadają lokalne komitety organizacyjne, współpracujące ściśle z Papieską Radą ds. Świeckich. Komitety takie powoływane są po ogłoszeniu kolejnego miejsca ŚDM i zawiązywane wyłącznie na czas przygotowań i trwania ŚDM. Każdy z nich składa się z reprezentantów diecezji-gospodarza i Konferencji Episkopatu danego kraju, którym przewodniczy biskup miejsca.

Jednocześnie Papieska Rada ds. Świeckich rozpoczyna cykliczne spotkania z komitetem krajowym ŚDM, zapoznaje się z postępem przygotowań do wydarzenia, a o konkretnych ustaleniach informuje Ojca Świętego. Tak jest także w przypadku ŚDM, które odbędą się w Krakowie. Ich Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz, koordynatorem generalnym jest bp Damian MUSKUS, a sekretarzem generalnym ks. Grzegorz Suchodolski. Komitet składa się z dziewięciu sekcji odpowiedzialnych za koordynację prac wolontariatu, rejestrację i przyjęcie pielgrzymów, kwestie finansowe i logistyczne czy duszpasterstwo i program katechez.

Wolontariat – wykorzystać potencjał młodych ludzi

Tradycyjnie już bardzo dużą rolę w przygotowaniach i samym przebiegu Światowych Dni Młodzieży odgrywa wolontariat. Jest on swoistą wizytówką tego wydarzenia. Organizacją, koordynacją i przeszkoleniem wolontariuszy posługujących podczas wydarzeń centralnych, które będą miały miejsce w Krakowie, zajmuje się Departament Wolontariatu.

Koordynatorzy wolontariatu chcą wykorzystać potencjał młodych ludzi oraz zaktywizować tę część młodzieży, która „znajduje się w przedsionku Kościoła”. Tworzenie wspólnoty młodych i zaangażowanych chrześcijan, prawdziwych świadków Chrystusa, jest bowiem traktowane jako konkretna wartość przygotowań do tego wielkiego święta Kościoła.

W lipcu obecnego roku ruszy rejestracja do wolontariatu krótkoterminowego, który będzie trwał około dwóch tygodni. Pierwszy tydzień upłynie na szkoleniu, a drugi będzie tygodniem posługi podczas wydarzeń centralnych w Krakowie. Poszukiwanych jest ponad 20 tys. wolontariuszy z archidiecezji krakowskiej, całej Polski i ze świata, którzy będą służyć pielgrzymom przez cały tydzień wydarzeń centralnych. Już teraz pomaga mnóstwo osób z różnych krajów i kontynentów. Pracują na odległość, głównie przy tłumaczeniach. Zaczynają także pojawiać się wolontariusze długoterminowi, którzy będą służyć organizatorom znajomością obcych języków i innych kultur.

Departament zachęca do zaangażowania się w przygotowania do ŚDM głównie poprzez stronę internetową oraz media społecznościowe, w tym fanpage „Światowy Dzień Młodzieży” oraz „Bądź blisko ŚDM” na Facebooku. Tak-że poprzez projekty i wydarzenia, w jakich biorą udział wolontariusze.

Jednym z takich projektów jest „Wolontariat PLUS”, który opiera się na trzech filarach – odnajdywaniu misji swojego życia, odczytywaniu potrzeb drugiego człowieka oraz działaniu w grupie. – Poprzez systematyczną pracę, najpierw nad sobą, a później w grupach nad projektami związanymi z ŚDM, chcemy przygotować koordynatorów grup wolontariuszy, tak aby usprawnić komunikację i funkcjonowanie wszystkich wolontariuszy – wyjaśniają członkowie Departamentu Wolontariatu.

Innym projektem jest „Młody Ambasador ŚDM”, w ramach którego szkolone są osoby będące świadkami pracy w parafii, Komitecie Organizacyjnym czy we własnej wspólnocie. Poruszeni prośbą papieża Franciszka z Rio de Janeiro („Idźcie z odwagą, aby służyć”) młodzi ludzie odwiedzają parafie i szkoły, spotykają się z rówieśnikami, aby opowiedzieć im o ŚDM. Dają przy tym świadectwo uczestnictwa w poprzednich ŚDM, a także opowiadają o przygotowaniach do spotkania w Krakowie. Celem projektu jest nie tylko informowanie, ale i zachęcanie do zaangażowania się w wydarzenia 2016 r. A nade wszystko do „bycia blisko Chrystusa”.

Projekt „Mamy dla ŚDM” ma z kolei pokazać, że każdy – nawet zapracowana mama – może zaangażować się w przygotowania. Św. Jan Paweł II jest bowiem nie tylko inicjatorem ŚDM i ich patronem, lecz także patronem rodzin, które wspierał nie tylko podczas swojego pontyfikatu. Zaangażowanie mam może przybrać rozmaitą formę, odpowiadającą ich wykształceniu i doświadczeniu. Przewidziane jest też uczestnictwo w spotkaniach o Janie Pawle II, czytanie jego tekstów na temat życia i rodziny oraz dawanie świadectwa odnalezienia powołania do małżeństwa.

– Tymczasem zachęcamy wszystkich, aby angażowali się w przygotowania – w swojej parafii, dekanacie, diecezji, grupie czy wspólnocie, w Komitecie Organizacyjnym w Krakowie czy gdziekolwiek, gdzie mogą jako gospodarze dołożyć swoją cegiełkę. „Każdy, kto ma silne pragnienie pomocy w tworzeniu tego dzieła, z pewnością znajdzie swoje miejsce tak, jak każdy ma swoje miejsce w Kościele” – zachęcają członkowie Departamentu Wolontariatu ŚDM w Krakowie.

Katechezy

Sekcja katechez odpowiada za wyznaczenie punktów katechez dla ponad 300 tys. pielgrzymów, którzy będą uczestniczyć w spotkaniach w ok. 300 punktach katechetycznych. Obecnie wyznaczonych jest 310 miejsc dla 250 tys. pielgrzymów. Są to miejsca kościelne, znajdujące się w pobliżu miejsca zamieszkania pielgrzymów w diecezji krakowskiej, części diecezji katowickiej, tarnowskiej oraz kieleckiej. Pozostały jeszcze do wykorzystania stadiony, boiska i place, które na miarę potrzeb będą służyły biskupom głoszącym katechezy.

Wprowadzą oni – w różnych językach – pielgrzymów w przesłanie błogosławieństwa „Błogosławieni miłosierni, albo-wiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7), wybranego przez Ojca Świętego na temat XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Katechezy odbędą się na terenie całego miasta, zarówno w kościołach, jak i w innych miejscach, dobranych tak, by zapewnić wszystkim młodym wzięcie w nich udziału.

Kapłani przygotują młodzież do zrozumienia sensu sakramentu pokuty i pojednania. Wszystkie katechezy będą zwieńczone celebracjami eucharystycznymi. W fazie przygotowania technicznego pozostaje program „katechezy w drodze”, czyli pielgrzymki młodych do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz sanktuarium św. Jana Pawła II w Borku Fałęckim.

Zadania logistyczne

Za kwestie związane z zakwaterowaniem i pobytem pielgrzymów w trakcie centralnych wydarzeń w Krakowie odpowiedzialna jest Sekcja Logistyczna.

Opracowano już plan zakwaterowania uczestników ŚDM w czterech strefach (I – Kraków, II – Kraków-region, III – wybrane dekanaty diecezji tarnowskiej, IV – wybrane dekanaty archidiecezji katowickiej i diecezji kieleckiej). Szczegółowe decyzje w tym sektorze podejmowane są we współpracy z jednostkami miejskimi, gminnymi i wojewódzkimi. W pracach biorą udział przedstawiciele 50 dekanatów ze wspomnianych diecezji. W dekanatach przy każdej parafii powoła-no komitety parafialne odpowiedzialne za przygotowanie się do przyjęcia grup pielgrzymów.

Zadania logistyczne rozdzielone zostały między odpowiednie zespoły.

Zespół ds. zakwaterowania w jednostkach edukacyjnych jest odpowiedzialny za współpracę z ok. 200 szkołami na terenie Krakowa, które podczas ŚDM będą udostępnione jako miejsca noclegowe. Do instytucji w innych gminach na terenach stref zakwaterowania został wysłany list z prośbą o udostępnienie tamtejszych budynków szkolnych.

Podczas ostatnich wizyt duszpasterskich w parafiach krakowskich rozdawane były deklaracje przyjęcia pielgrzymów do domów prywatnych. Za przygotowanie takiej bazy kwaterunkowej także odpowiedzialny jest osobny zespół.

Gotowa jest już koncepcja przestrzenna Campus Misericordiae, czyli Pola Miłosierdzia, które będzie miejscem spotkania młodzieży z papieżem Franciszkiem. Powstało ono w Brzegach, na granicy Krakowa i Wieliczki. Na Campus Misericordiae młodzi spotkają się z Franciszkiem dwukrotnie – w czasie sobotniego czuwania (30 lipca) oraz niedzielnej Mszy św. Posłania (31 lipca). Miejsce to wybrano przede wszystkim dlatego, że – jak zaznaczył ks. Grzegorz Suchodolski – jest pięciokrotnie większe od rozważanych wcześniej krakowskich Błoni.

Na Błoniach celebrowana będzie Msza św. na otwarcie ŚDM (26. lipca), której przewodniczyć ma biskup miejsca – kard. Stanisław Dziwisz, czwartkowa ceremonia powitania Ojca Świętego (28. lipca) i piątkowa Droga Krzyżowa (29 lipca). Za koncepcję dekoracji obydwu miejsc odpowiedzialny jest Departament Wydarzeń Centralnych, zaś za dekorację wszystkich stref zakwaterowania Departament Logistyki ŚDM odpowiadać będzie wraz z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Wiele jest ponadto zadań, za które odpowiedzialne będą głównie służby miejskie. Trzeba oszacować m.in. liczbę wymaganych sanitariatów, barierek, telebimów. Kwestie bezpieczeństwa opracowują służby mundurowe, zwłaszcza Komendy Wojewódzka i Miejska Policji w Krakowie. Potrzebne jest porozumienie z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania Kraków na temat systemów czystości i sprzątania.

Zespół ds. medycznych wraz z jednostkami wojewódzkimi służb odpowiadających za zabezpieczenie medyczne odpowiedzialny jest za ochronę zdrowia pielgrzymów.

Departament Logistyki współpracuje także z organizacjami harcerskimi (ZHP, ZHR, Skauci Europy), które pomagają w przygotowaniu Miasteczek ŚDM, czyli centrów namiotowych, w których odbywać się będą różne inicjatywy ewangelizacyjne i kulturalne. Lokalizacja Miasteczek planowana jest w pobliżu lub na terenie OSiR Kolna, w Nowej Hucie, we wsi Rząska pod Krakowem oraz na terenie Błoń Zabierzowskich.

Komitet Organizacyjny ŚDM rozmawia także z restauratorami ze wspomnianych stref zakwaterowania na temat zasad wyżywienia pielgrzymów oraz warunków wsparcia punktów, w których wydawane będą posiłki dla uczestników spotkania.

Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM

Inne kompetencje niż komitet krakowski ma Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, usytuowane przy Sekretariacie Generalnym Episkopatu Polski w Warszawie. Zwyczajowo jest ono odpowiedzialne za organizację pobytu polskich pielgrzymów podczas ŚDM. Tym razem jednak, skoro Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Polsce, warszawskiemu biuru przypadły inne zadania.

Pierwsze ma wymiar pastoralny, chodzi o stworzenie programu duchowych przygotowań w polskich diecezjach do ŚDM. Obejmuje on trzy etapy – każdy na jeden rok poprzedzający ŚDM. Był już „Czat ze Słowem” (2014) i „Serce 2.0” (2015), każdy nawiązujący do konkretnego błogosławieństwa Chrystusa. W grudniu br. rozpocznie się trzeci etap formacyjny związany z błogosławieństwem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Krajowe Biuro Organizacyjne czuwa też nad peregrynacją symboli ŚDM, czyli Krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, po polskich diecezjach.

Peregrynacja jest jednym z najważniejszych elementów przygotowania kraju gospodarza do Światowych Dni Młodzieży. Symbole pielgrzymują od diecezji do diecezji, od miasta do miasta; odwiedzają kościoły i więzienia, szkoły i szpitale. Młodzi i starsi na własnych ramionach noszą Krzyż i ikonę po ulicach, adorują je na placach i z wielką czcią całują, niczym relikwie.

Peregrynacja rozpoczęła się w Niedzielę Palmową 2014 r., gdy na placu św. Piotra w Rzymie młodzież z Brazylii przekazała symbole ŚDM młodym Polakom. W poniedziałek 14. kwietnia 2014 r. prosto z Rzymu symbole przyjechały do Polski. Przywieźli je przedstawiciele młodych z całego kraju, wśród nich najliczniejsza delegacja z archidiecezji poznańskiej, która jako pierwsza gościła symbole ŚDM. Po odwiedzeniu następnie diecezji kaliskiej, włocławskiej, warszawsko-praskiej i siedleckiej, Krzyż i ikona peregrynowały po krajach naszych sąsiadów. Odwiedziły kolejno Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Do Polski symbole wróciły 14 grudnia 2014 r. i pozostaną u nas już do Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja po diecezjach zakończy się w archidiecezji krakowskiej.

Krzyż i ikona Matki Bożej obecne będą podczas wszystkich wydarzeń centralnych, następnie powędrują do innych miejsc, a w końcu trafią do kraju, który gościć będzie kolejne Światowe Dni Młodzieży.

Drugim zadaniem Warszawy jest czuwanie nad ogólnopolskim projektem „Bilet dla brata”. Polega on na zbiórce środków, z których sfinansowany zostanie przyjazd na ŚDM młodzieży ze Wschodu. – Chcemy, aby przyjechało 300 tys. ludzi. Jest już kilka grup deklarujących adopcję pielgrzymów, czyli zbierających środki na przyjazd konkretnej grupy młodzieży – np. parafianie z warszawskiego Bemowa zbierają pieniądze dla Białorusinów – poinformowała KAI Diana Golec z KBO w Warszawie.

Trzecim zadaniem stolicy jest informowanie mediów o stanie przygotowań do ŚDM we wszystkich diecezjach, czyli do Dni w Diecezjach. Chodzi o tydzień poprzedzający centralne wydarzenia w Krakowie.

Wiele diecezji jest już bardzo zaawansowanych. Zaczęły w nich działać centra ŚDM. Dzięki współpracy z instytucjami miejskimi i samorządowymi powstają programy pobytu zagranicznych pielgrzymów. Ważnym czynnikiem jest zdobyte wcześniej doświadczenie organizatorów, np. wypracowane w przeszłości bardzo dobre zasady prowadzenia wolontariatu. W Warszawie są za niego odpowiedzialne osoby, które mają za sobą współpracę z wolontariuszami Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wielu kapłanów i wolontariuszy było już kilkakrotnie na ŚDM i wiedzą, czego się spodziewać. Oprócz zajęć dla wolontariuszy, liderów czy animatorów prowadzone są też szkolenia medialne. W kilku diecezjach młodzież ma już swoje audycje radiowe oraz pisze do lokalnej prasy na temat ŚDM.

Współpraca kościelno-państwowa

Podstawowe założenia współpracy w przygotowaniach do ŚDM na szczeblu lokalnym (krakowskim i małopolskim) wyznaczył list intencyjny podpisany przez archidiecezję krakowską oraz władze Krakowa i województwa małopolskiego. Wszystkie trzy podmioty zadeklarowały tam „wspólną wolę organizacji tego wielkiego święta młodych ludzi z całego świata”.

List był zapowiedzią zawarcia stosownych porozumień i umów, obejmujących współdziałanie w obszarach logi-styki, promocji oraz finansów. Trójstronne porozumienie stało się wstępem do przyjęcia wspólnej strategii działania, w tym m.in. zaangażowania urzędów i podmiotów im podległych.

Wszystkie strony uznały przyznanie organizacji ŚDM Krakowowi za ogromne wyróżnienie. Poza przeżyciami duchowymi to wydarzenie będzie szansą na pokazanie Krakowa i Małopolski jako nowoczesnego i dynamicznie rozwijającego się regionu. Zdaniem marszałka województwa Marka Sowy promocja regionu w czasie ŚDM da efekt w postaci powrotów uczestników wydarzenia do Krakowa.

Z okazji Światowych Dni Młodzieży przybędzie do Polski papież Franciszek. Wiadomo jednak, że w przyszłym roku odbędą się również obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, dlatego Ojciec Święty został zaproszony przez Konferencję Episkopatu Polski do złożenia wizyty w naszym kraju także z tej okazji. Wówczas mógłby odwiedzić również Poznań i Gniezno. Na trasie proponowanej przez polski Episkopat jest także Warszawa oraz narodowe sanktuarium na Jasnej Górze. Zaproszenia do złożenia wizyty w Polsce przez Ojca Świętego zostały wystosowane także przez prezydenta i premiera RP podczas ich pobytu w Watykanie.

Przygotowanie całej pielgrzymki papieża Franciszka do Polski jest zadaniem powołanego w listopadzie ub.r. Komitetu Organizacyjnego ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce. Przewodniczy mu sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Jego zdaniem nie można zbyt szybko spodziewać się odpowiedzi Stolicy Apostolskiej. Zazwyczaj informacja o ostatecznej trasie zaakceptowanej przez papieża przekazywana jest pół roku przed wizytą. Niezależnie od tego konieczne było rozpoczęcie przygotowań i współpracy w tym zakresie z władzami centralnymi i samorządowymi wszystkich miast, w których byłby spodziewany papież Franciszek.

W tym celu komitet nawiązał ścisłą współpracę z powołanym w marcu br. rządowym zespołem ds. przygotowania przyszłorocznej wizyty papieża Franciszka oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży. Przewodniczy mu Jacek Cichocki, szef kancelarii premiera. W jego skład wchodzą także ministrowie Andrzej Halicki (MAiC), Teresa Piotrowska (MSW) i Grzegorz Schetyna (MSZ) oraz Rafał Baniak, wiceminister skarbu państwa.

Zadaniem zespołu jest opracowanie planu przygotowania i zabezpieczenia papieskiej wizyty. Ma on koordynować działania służb i organów administracji rządowej oraz sprawować nadzór nad ich realizacją. Będzie też czuwać nad pracami samorządów i wszelkich innych podmiotów administracji państwowej zaangażowanych w przygotowanie i przebieg wizyty Franciszka w Polsce z okazji ŚDM.

Strony rządowa i kościelna powołały w ramach zespołu dwie grupy robocze składające się z przedstawicieli rządu i Episkopatu. Pierwsza z nich pod przewodnictwem wojewody małopolskiego Jerzego Millera pracuje nad kwestiami bezpieczeństwa, finansów, zabezpieczenia medycznego, logistyki i transportu. Druga pod przewodnictwem Rafała Baniaka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu, koordynować ma sprawy związane z obsługą medialną, promocją oraz ułatwieniami wizowymi dla pielgrzymów.

Zdaniem Jerzego Millera w okresie ŚDM spodziewanych jest w Krakowie 2-2,5 mln młodych z całego świata, w tym 1 mln z Polski. Według rządowych prognoz gwałtowny napływ młodzieży do Polski rozpocznie się w niedzielę 24 lipca, gdy przyjedzie ok. 100 tys. pielgrzymów. Ale już następnego dnia ma ich być 500 tys., a we wtorek 26 lipca, w dniu oficjalnej inauguracji ŚDM – 700 tys. Kolejna fala kilkuset tysięcy młodych napłynie w dniu przybycia papieża – 28 lipca. Ostatnia, znowu kilkusettysięczna grupa, dojedzie w ostatnie dni ŚDM 30 i 31 lipca. Obecnie zapewnionych jest około pół miliona miejsc noclegowych, ale potrzeba więcej. Uzupełnienia wymagają środki transportu, zarówno tabor Kolei Małopolskich, jak i komunikacja miejska.

Grupy pielgrzymów przybywające drogą lotniczą powinny kierować się na lotnisko w Balicach, które jest dobrze przy-gotowane do obsłużenia całego zapowiadanego ruchu. Na przyjęcie dodatkowej liczby pociągów przygotowany jest też krakowski dworzec PKP. Dlatego Jerzy Miller zaapelował, aby pielgrzymi z Polski (oraz zagraniczni, którzy wcześniej zatrzymają się w diecezjach) przybywali głównie pociągami, gdyż wjazd autokarami do miasta będzie bardzo utrudniony. Podobnie nie należy przyjeżdżać prywatnymi samochodami, gdyż niezmiernie trudno będzie znaleźć miejsce parkingowe.

Zdaniem Millera znacznego wzmocnienia wymaga sieć telefonii komórkowej, gdyż podstawowym instrumentem komunikacji dla każdego pielgrzyma, wolontariusza czy dziennikarza będzie smartfon i dostępna za jego pomocą aplikacja. Za jej pomocą pielgrzymi będą poruszać się po mieście, komunikować między sobą czy słuchać tłumaczeń uroczystości. Niezbędne jest więc stworzenie takich aplikacji, które posłużą wszystkim uczestnikom ŚDM.

MSZ – jak poinformował szefujący zespołowi ds. mediów, promocji i wiz Rafał Baniak z Ministerstwa Skarbu – zadecydował o zwolnieniu z opłat wizowych oficjalnie zarejestrowanych uczestników ŚDM.

Organizacja obsługi medialnej ŚDM powierzona została Polskiej Agencji Prasowej wraz z Katolicką Agencją Informacyjną. W najbliższych tygodniach ma być wypracowany ostateczny projekt tejże obsługi, w której znaczny udział mają także TVP oraz Polskie Radio. TVP będzie realizatorem transmisji z wydarzeń ŚDM i jako jedyna udostępniać będzie obraz z uroczystości innym (polskim i zagranicznym) stacjom TV. Za udostępnianie transmisji audio z ŚDM odpowiedzialne będzie Polskie Radio. KAI i PAP odpowiadać mają za akredytację dziennikarzy z całego świata oraz organizację pracy centrów prasowych tak w Krakowie, jak i w innych ewentualnych miejscach pobytu papieża Franciszka.

Łukasz KASPER / Warszawa – KAI => 2015-05-27 11:46

Historia Światowych Dni Młodzieży

Przed ŚDM 2016:

HISTORIA ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY

Wszystko zaczęło się od Jubileuszu Młodych w ramach Nadzwyczajnego Roku Świętego Odkupienia w 1984 r. Pamiętając o tym, jakie wrażenie zrobiła na nim procesja młodych Rzymian z palmami w Niedzielę Palmową w 1979 r., św. Jan Paweł II postanowił zaprosić młodzież – tym razem z całego świata – na jubileuszowe spotkanie właśnie na Niedzielę Palmową.

Odbyło się ono 15. kwietnia, a na jego zakończenie papież przekazał zgromadzonym Krzyż Roku Jubileuszowego (ofiarowany przez rzymską młodzież) jako symbol powierzonej im misji dawania świadectwa swej wiary. „Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość, i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie” – wezwał Jan Paweł II.

Ponieważ następny rok ONZ ogłosiła Międzynarodowym Rokiem Młodzieży, papież zaprosił młodych katolików na kolejną Niedzielę Palmową do Watykanu. Tydzień po tym spotkaniu, poruszony ich entuzjazmem, wyznał w orędziu wielkanocnym, że pragnie, „aby to wspaniałe przeżycie mogło powtórzyć się w przyszłych latach i dać początek Światowemu Dniowi Młodzieży w Niedzielę Palmową”. Miał on być obchodzony nie tylko w Rzymie, lecz także w całym Kościele katolickim, w każdej diecezji. Po raz pierwszy odbył się w 1986 r. – w Rzymie uczestniczyło w nim 300 tys. ludzi. Jan Paweł II wytłumaczył wówczas, że ŚDM oznacza „wyjście na spotkanie Boga, który wszedł w dzieje człowieka poprzez tajemnicę paschalną Jezusa Chrystusa”.

Dodatkowo co dwa lub trzy lata odbywają się obchody ŚDM na szczeblu światowym na jednym z kontynentów z udziałem papieża. Na te zgromadzenia wybierany jest okres wakacji, dlatego organizowane są zazwyczaj w lipcu lub sierpniu, choć raz zdarzył się także termin styczniowy (w Manili 1995 r.), a raz kwietniowy (w Buenos Aires w 1987 r.). Każdy ŚDM ma swoje odrębne hasło, którego treść omawia papież w publikowanym z wyprzedzeniem orędziu. Hasło to zaczerpnięte jest z Pisma Świętego, najczęściej z Ewangelii. Od początku każde z tych spotkań ma też swój hymn, którego tekst tłumaczony jest na różne języki.

Po raz pierwszy światowe obchody ŚDM odbyły się 11.-12. kwietnia 1987 r. w Buenos Aires w Argentynie. Zgromadziły one 900 tys. uczestników, głównie z Ameryki Łacińskiej. Dwa lata później (15.-20. sierpnia 1989 r.) do Santiago de Compostela w Hiszpanii przyjechało 400 tys. młodych katolików. W Częstochowie (10.-15. sierpnia 1991 r.) było ich już 1,6 mln, a po raz pierwszy mogli wziąć udział w ŚDM młodzi pielgrzymi z ZSRR i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Do Denver w USA (10.-15. sierpnia 1993 r.) przybyło 700 tys. ludzi, a w Manili na Filipinach (10.-15. stycznia 1995 r.) na Mszę św. kończącą spotkanie przyszło ich aż 4 mln (w tym po raz pierwszy także z Chin), co aż do 2015 r. było największym zgromadzeniem katolików w historii. Podczas ŚDM w Paryżu we Francji (19.-24. sierpnia 1997 r.), wbrew przewidywaniom mówiącym o 400 tys. uczestników, na końcową Mszę św. przyszło ich 1,1 mln. Rzym we Włoszech (15.-20. sierpnia 2000 r.) był gospodarzem ŚDM w ramach Jubileuszu Młodych w kolejnym Roku Świętym, na które przyjechało 2,2 mln młodych ludzi. Na ŚDM w Toronto w Kanadzie (23.-28. lipca 2002 r.) zgromadziło się ich 800 tys. Wszystkie te obchody odbyły się za pontyfikatu św. Jana Pawła II – inicjatora ŚDM.

Za jego następcy Benedykta XVI światowe obchody ŚDM odbyły się trzykrotnie: najpierw w Kolonii w Niemczech (16.-21. sierpnia 2005 r.) z udziałem 1,2 mln ludzi, potem w Sydney w Australii (15.-20. lipca 2008 r.), na które przyjechało 400 tys. młodych katolików, i wreszcie w Madrycie w Hiszpanii (15.-21. sierpnia 2011 r.), gdzie było ich 1,5 mln. Za pontyfikatu Franciszka obchody ŚDM miały dotychczas miejsce tylko w Rio de Janeiro w Brazylii (23.-28. lipca 2013 r.) – w końcowej Mszy św. uczestniczyło tam 3,7 mln wiernych.

Początkowo obchody ŚDM na szczeblu światowym trwały zaledwie kilkanaście godzin i obejmowały wieczorne czuwanie modlitewne z papieżem w sobotę oraz Mszę św. pod jego przewodnictwem w niedzielny poranek. Młodzież gromadziła się przy krzyżu ofiarowanym przez Jana Pawła II, któremu od 2003 r. – z woli papieża – towarzyszy kopia ikony Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) z bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.

Jednak już w 1989 r. organizatorzy dodali trzy dni katechez poprzedzających sobotnio-niedzielne spotkanie z papieżem, w 1991 r. powitanie Ojca Świętego przez młodzież, zaś w 1993 r. – piątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej (aż do 2011 r. bez udziału papieża, a jedynie – choć nie zawsze – z jego przesłaniem). Z kolei w 1995 r. pojawił się festiwal młodych o charakterze kulturalnym, a także możliwość spędzenia wcześniej kilku dni w jednej z diecezji, by poznać życie lokalnego Kościoła. W 2000 r. dodano strefę sakramentu pojednania (od 2011 r. kilkoro młodych spowiada osobiście papież), a w 2005 r. podczas sobotniego czuwania po raz pierwszy odbyła się adoracja eucharystyczna. W 2008 r. wprowadzono jeszcze targi powołaniowe, na których różne zgromadzenia zakonne i wspólnoty przedstawiają swoje charyzmaty.

Tak ukształtował się schemat światowych obchodów ŚDM, który zachowano przy organizacji najbliższego spotkania w Krakowie (25.-31. lipca 2016 r.).

Paweł BIELIŃSKI / Warszawa – KAI => 2015-05-27 11:54

Logo - hymn - gadżety

Przed ŚDM 2016:

Logo – hymn – gadżety

Spotkania, modlitwa, koncerty, które nieodłącznie towarzyszą Światowym Dniom Młodzieży, wymagają odpowiedniej oprawy. Muzyka i obraz tworzą klimat świętowania, wzmacniają przekaz. Takimi elementami tradycyjnie są hymn, logo i gadżety, które później będą pamiątką dla uczestników wydarzenia.

Hymn

Hymn XXXI ŚDM został oficjalnie po raz pierwszy wykonany na żywo w tym roku 06. stycznia na krakowskim rynku w obecności uczestników Orszaku Trzech Króli i kard. Stanisława Dziwisza. Utwór skomponowany przez Jakuba BLYCHARZA zaśpiewało trzech wokalistów: Katarzyna BOGUSZ, Aleksandra MACIEJEWSKA i Przemek KLECZKOWSKI oraz około 50-osobowy chór mieszany i orkiestra pod batutą Huberta KOWALSKIEGO.

Prawykonanie było zwieńczeniem konkursu, na który zostało nadesłanych 94 propozycji hymnu. 25 września Komitet Organizacyjny ŚDM ogłosił, że zwyciężył utwór krakowskiego muzyka i kompozytora Jakuba BLYCHARZA, który jest także autorem tekstu.

Utwór zatytułowany „Błogosławieni miłosierni” składa się z czterech zwrotek zawierających kwintesencję przekazu ewangelicznego – mówi o grzeszniku, poszukującym nadziei i przebaczenia miłosiernego Boga. Pierwsza zwrotka rozpoczyna się od wersetu „Wznoszę oczy swe ku górom” z Psalmu 120 i kieruje ku miłosiernemu Bogu. Kolejna zwrotka przywołuje obraz zagubionej owcy z Ewangelii św. Łukasza, trzecia jest parafrazą psalmu 130 – „De profundis”, która jest wołaniem o przebaczenie. Ostatnia przekazuje kerygmat, czyli fundament wiary o odkupieniu grzesznego człowieka przez Syna Bożego. Refrenem jest błogosławieństwo z Kazania na Górze z Ewangelii św. Mateusza – „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Już 14. października ub.r. hymn został nagrany przez znakomitych profesjonalistów, m.in. Marcina Pospieszalskiego – który był opiekunem produkcji muzycznej, Huberta KOWALSKIEGO, dyrygującego 30-osobową orkiestrą ICON, oraz muzyka jazzowego Joachima MENCLA. Zagrał on na lirze korbowej, zaś góral z Podhala Piotr SZEWCZYK wplótł fragment wykonany na skrzypcach. Na początku grudnia tekst hymnu „Błogosławieni miłosierni” został ostatecznie zaaprobowany przez Papieską Radę ds. Świeckich.

Obecnie zostały opracowane hiszpańska (w adaptacji Carlosa ABREGU), arabska i łotewska wersje hymnu. Każda z nich zawiera koloryt kraju, w którym została wykonana, szczególne wrażenie robi wersja arabska z dwóch powodów – język kojarzony jest z wyznawcami islamu, ale też obecną, tragiczną sytuacją chrześcijan na Wschodzie, szczególnie w Syrii i Iraku. Na stronie ŚDM można uzyskać informację, że osoby pragnące opracować wersję hymnu w języku ojczystym powinny kontaktować się z episkopatami swoich krajów. Można przypuszczać, że zostanie nagranych jeszcze wiele wykonań przez muzyków z różnych stron świata.

Logo ŚDM

Około pół roku wcześniej 07. lipca 2014 r. zostało oficjalnie zaprezentowane logo ŚDM. Jego autorkami są Monika RYBCZYŃSKA i Maria PYZA. Na stronach ŚDM można przeczytać wyjaśnienie symboliki znaku – jest to krzyż wpisany w kontury granic Polski – symbol Chrystusa. Żółte koło usytuowane u jego stóp oznacza położenie Krakowa oraz młodych ludzi. Z krzyża wypływają dwa promienie, co jest nawiązaniem do iskry Bożego Miłosierdzia, konkretnie do wizji apostołki Bożego Miłosierdzia św. s. Faustyny Kowalskiej, do której Jezus powiedział, że z Polski wyjdzie iskra przygotowująca świat na Jego drugie przyjście. Promienie nawiązują też do obrazu „Jezu, ufam Tobie” i promieni wypływających z Jego Serca. Logo ma ilustrować słowa z Ewangelii św. Mateusza „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, które są tematem XXXI Światowych Dni Młodzieży. Trzy kolory użyte do stworzenia logo – niebieski, czerwony i żółty – odnoszą się z kolei do oficjalnych barw Krakowa i herbu królewskiego grodu.

„Przez ten znak pragniemy wyrazić przesłanie Światowych Dni Młodzieży, jakie wyznaczył papież Franciszek. Wymowa tego znaku zostanie pogłębiona przez muzykę, czyli hymn skomponowany na tę okoliczność, i przez modlitwę” – mówił w czasie prezentacji kard. Stanisław Dziwisz.

Dwudziestoośmioletnia Monika RYBCZYŃSKA jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, zaś młodsza o dwa lata Maria PYZA jest absolwentką ASP. Monika RYBCZYŃSKA wcześniej praco-wała jako reporterka telewizyjna, wideografik, operator i montażystka. Bardzo chciała opracować logo i o natchnienie prosiła Jana Pawła II w Rzymie. W jednym z wywiadów opowiada, że odpowiedź przyszła błyskawicznie, gdyż jeszcze tego samego dnia wieczorem wysłała do Warszawy pierwszy projekt. Jej pomysł dopracowała graficzka Maria PYZA.

Zatwierdzenie logo umożliwiło rozpoczęcie produkcji dekoracji, szat liturgicznych, koszulek i bluz oraz licznych gadżetów ŚDM. Cały dochód zasili konto Komitetu Organizacyjnego. W sklepie internetowym można kupić dekoracje – banery (66 zł), rollupy (399 zł), flagi i naklejki. Koszulkę w rozmiarach od S do XL w różnych kolorach można kupić za 22 zł. Bluzę – za 59 zł. W sklepie dostępne są powszechnie lubiane gadżety – przypinki, długopisy, kubki, magnesy na lodówki, smycze, opaski odblaskowe.

W ofercie są także szaty liturgiczne – ornat z logo można kupić za 280 zł, zestaw bielizny kielichowej za 55 zł, stułę za 165 zł.

Podczas konferencji, na której przedstawiono logo, zaprezentowano też oficjalną modlitwę Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Składa się ona z trzech części. Pierwsza pochodzi z Aktu zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu, jakiego dokonał Jan Paweł II w 2002 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Druga część to prośba o łaskę bycia miłosiernym. Trzecia ma charakter litanijny i wzywa wstawiennictwa Matki Bożej i św. Jana Pawła II – patrona ŚDM.

Alina PETROWA-WASILEWICZ / Warszawa – KAI => 2015-05-27 11:53

Logo XXXI Światowego Dnia Młodzieży Kraków 2016 jest ilustracją słów ,,Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7), które zostały wybrane na temat przewodni spotkania.

Symbolika logotypu łączy w sobie trzy elementy:

          

                                    

1. MIEJSCE SPOTKANIA

- Polska – gospodarzem spotkania młodych w 2016 roku jest Polska. Logo zostało wpisane w czerwony kontur Polski (czerwień jest jedną z barw narodowych). Polska to ojczyzna św. Jana Pawła II, gorliwego czciciela i apostoła Bożego Miłosierdzia, inicjatora ŚDM. Tutaj także przyszła na świat św. Siostra Faustyna, przez którą Pan Jezus przypomniał światu orędzie o Bożym Miłosierdziu.

- Kraków – w konturach Polski, w formie złotego koła, zaznaczono Kraków. To tutaj znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, do którego od lat młodości pielgrzymował Karol Wojtyła – robotnik, potem ksiądz, biskup i kardynał. Stąd wyruszył on w 1978 roku do Rzymu na konklawe. Jako Jan Paweł II powracał tu podczas wszystkich pielgrzymek do Ojczyzny. W ostatniej z nich, w 2002 roku, nazwał to miejsce światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia i tutaj zawierzył świat miłosiernej miłości Boga.

2. GŁÓWNI BOHATEROWIE

- Chrystus – istotą każdego Światowego Dnia Młodzieży jest spotkanie z Chrystusem. Symbolizuje Go krzyż, który stanowi jeden z głównych elementów logo.

- Młodzież – parokrotnie podczas wcześniejszych edycji ŚDM (m.in. w Paryżu, Rzymie i Toronto) symbolem młodzieży w logotypie było kolorowe koło. Podobnie jest w przypadku logo ŚDM Krąków 2016. Złote koło wpisane w krzyż oznacza więc nie tylko położenie Krakowa na mapie Polski, ale także młodzież całego świata, która zgromadzi się tutaj razem z papieżem Franciszkiem u stop krzyża.

3. TEMAT SPOTKANIA

- Miłosierdzie – głównym tematem XXXI ŚDM jest Boże Miłosierdzie. Jego symbolem jest iskra, o której wspomina św. Faustyna w swoim Dzienniczku: „Gdy się modliłam za Polskę, usłyszałam te słowa: Polska szczególnie umiłowałem, [...] z niej wyjdzie iskra, którą przygotuje świat na ostateczne przyjście moje” [Dz. 1732]. Promienie iskry widoczne w logotypie nawiązują do znanego obrazu Jezusa Miłosiernego. Z serca Jezusa w tym wizerunku wychodzą dwa promienie: niebieski, który oznacza wodę czerwony symbolizujący krew. Podobnie i w logo symbolizują one łaskę, która obejmuje i rozgrzewa młodych całego świata.

Barwy logo: czerwona, niebieska, złota.

Kolorystyka logo ŚDM 2016 nawiązuje do oficjalnych barw miasta Krakowa i jego herbu.

Przeczytaj o głównych założeniach projektu inicjatywy obywatelskiej „Stop aborcji"

Aktualności

Galeria

Pozostałe

Wielki Tydzień

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. eadsum.org